Historia szkoły


Udokumentowane początki edukacji w Bielanach sięgają końca XVI wieku, kiedy to podstawę ówczesnej oświaty stanowiły parafie katolickie. W XVII wieku, kiedy w kościołach masowo zaczęły pojawiać się organy, kierownikami szkół zostawali zazwyczaj organiści. Szkoła parafialna w Bielanach kształciła dzieci z Bielan, Łęk i Kańczugi. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że była to szkoła wyłącznie męska.

Charakter parafialny szkoła w Bielanach zachowała do 1875 roku, kiedy to powołano jednoklasową mieszaną Ludową Szkołę Pospolitą. W dalszym ciągu funkcję nauczyciela pełnił w niej organista Jan Bittner. W kolejnych latach nauczycielami byli: Piotr Litwa (wzmianka z lat 1881, 1882) i Stanisław Rzeszódko (wzmianka z 1884 roku), obaj jednak tymczasowo. Szkołę określano wówczas jako filialną. W tym czasie poważnym utrapieniem dla miejscowej zwierzchności gminnej był brak odrębnego budynku szkolnego, a kondycja organistówki wykorzystywanej dotychczas do nauczania dzieci przedstawiała się fatalnie.

Poważnym utrudnieniem w funkcjonowaniu szkoły był brak stałej przeprawy mostowej na rzece Sole. W okresach wiosennych roztopów czy jesiennych deszczy, dzieci z lewobrzeżnej części Bielan nie mogły uczestniczyć w zajęciach. Większość chodziła więc do szkoły w sąsiednich Wilamowicach albo wcale.

Proboszcz Talaga, robił wszystko aby przywrócić normalne funkcjonowanie szkoły. W pierwszej kolejności należało postawić nowy budynek, który sprostał by potrzebom miejscowych. W tym celu pleban uaktywnił bielańską zwierzchność gminną, obszar dworski oraz posłów tutejszego powiatu. Dzięki tym działaniom budowa ruszyła w 1907 roku, a dwa lata później została zakończona.

Z dniem 1 września 1918 roku Franciszek Korczyk objął funkcję kierownika w szkole w Bielanach, pełniąc ja do 1937 roku.

Do pomocy w nauczaniu, w 4 klasowej Szkole Powszechnej w Bielanach, władze oświatowe skierowały także Bronisławę Hałatek, Jadwigę Nieciową, a następnie Mieczysława Pawełka i Herminę Chotek.

W 1938 roku nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika szkoły - do 1948 r.. Franciszka Korczyka zastąpił trzydziestoletni Gustaw Litwora, który przybył do Bielan wraz z żoną Wandą.

Szkoła wznowiła swoją działalność, z dniem 1 lutego 1945 roku. Zaraz po wojnie do szkół masowo zgłaszały się dzieci w wieku od 7 do 17 lat. Ze starszymi prowadzono naukę wyrównawczą i kursy siódmej klasy, kończące edukacje na poziomie podstawowym.

Po wojnie, do września 1956 r. dzieci tutejsze uczyły się w ciężkich warunkach lokalowych. Nauka prowadzona była w trzech budynkach oddalonych (szczególnie jeden z nich) o 10 min. drogi od szkoły macierzystej. Jeden z budynków był szkołą właściwą o trzech klasach szkolnych, jedną salę wynajmowano w sąsiedztwie szkoły u Mariana Pawlusiaka, a drugą obok kościoła u p. Dusika. (...) Kierownikiem szkoły był wtenczas Edward Matusiak." Te słowa Jana Grzesły (kierownika szkoły w Bielanach, którą objął 26 sierpnia 1956 r. po kier. E. Matusiaku) wyraźnie świadczą o trudzie jaki w nauczycielską pracę wkładało grono pedagogiczne zmuszone ciągłym przechodzeniem, w czasie przerw, z jednego budynku do drugiego.
      Kłopoty lokalowe skończyły się 12 września 1956 r., kiedy to odbyło się oficjalne otwarcie nowej szkoły. Budynek wyko-nano kosztem 1.490.000 zł z Funduszu Budowy Szkół. O pracy w nowej placówce kierownik Jan Grzesło tak pisał w kronice szkoły:
"Pierwsze początki były bardzo ciężkie, zastałem szkołę nie urządzo ną, ze zgromadzonym sprzętem na dolnym korytarzu, nie rozplanowaną, nie otynkowaną, nie ogrodzoną. Byłem młody i te wszystkie prace wydawały mi się możliwe do zrealizowania i dlatego zacząłem szukać sojusznika w pracy. Znalazłem go bardzo szybko. Był nim nowo wybrany Komitet Rodzicielski, który zadowolony z mojej osoby zabrał się serdecznie do pracy. Zaczęliśmy uporządkowywać obejście szkoły, zasypywać ogromne wykopane na froncie doły powapienne, marzyliśmy o wielu rzeczach, ale nie sposób było zaraz wszystko wykonać".
Po roku czasu, kierownik był zadowolony nie tylko z pracy jaką udało mu się wykonać, ale także ze środowiska, w którym przyszło mu pracować.
      Również kolejne lata były naznaczone ciągłym staraniem się o dobro szkoły. Jan Grzesło pisał:
"Na początku tego roku (1958/59 - przyp. red.) postawiłem sobie ogromne zadanie, a mianowicie urządzenie boisk sportowych. Warunki terenowe miałem dobre, dużo miejsca. Młodzież rwała się do sportu, więc postanowiłem o tym pomyśleć. Zdawałem sobie sprawę z tego, że urządzenia sportowe kosztują bardzo dużo i spróbowałem napisać do Totalizatora Sportowego o przydzielenie pewnej sumy na budowę boisk. Sprawa udała się i po niedługim czasie otrzymałem odpowiedź, że otrzymuję 30 tysięcy złotych, które mam zużytkować tylko na urządzenia sportowe, natomiast prace ziemne mają być wykonane systemem społecznym. Zaapelowałem wobec tego do Komitetu Rodzicielskiego i miejscowej młodzieży o pomoc. (...) I tym razem nie zawiodłem się na społeczeństwie i prace wykonaliśmy w terminie naznaczonym odgórnie."
      Systematycznie upiększano szkołę i jej otoczenie. W czasie wakacji szkoła udostępniała budynek na kolonie letnie. Wybudowano budynek gospodarczy.
      Te wszystkie prace na rzecz szkoły pozwalały jej podnosić jakość kształcenia, dzięki czemu wiele młodzieży osiągało wysokie wyniki w nauce, jak również zdobywało wysokie miejsca i wiele wyróżnień w konkursach różnych szczebli. Być może wpływ na to miała także wprowadzona na początku lat 60-tych nauka metodą gabinetową, polegająca na tym, że klasy przechodziły do poszczególnych gabinetów, w których zgrupowano wszystkie pomoce naukowe.
      O tym, że szkoła funkcjonowała dobrze swoje zdanie wypowiadali przedstawiciele różnorodnych delegacji, także spoza granic naszego kraju.
Już w październiku 1962 r. do tutejszej szkoły przyjechała dwukrotnie z wizytą delegacja pedagogów węgierskich.
      W latach 1963-64, szkoła została wytypowana przez Kuratorium (na wniosek Wydziału Oświaty) jako szkoła wiodąca w zakresie prowadzenia kancelarii szkolnej, nauczania j. polskiego, fizyki i pracy Rady Pedagogicznej.
      Rok później dotychczasowy kierownik szkoły przeszedł na stanowisko podinspektora szkolnego w Oświęcimiu, a kierowniczką szkoły została Wanda Grzesło. W tym czasie podjęto decyzję o prowadzeniu nauki metodą problemowo - zespołową, która dawała dobre efekty nauczania.
      Jednym z przełomowych momentów w dziejach szkoły był rok 1966. Dnia 11 września 1966 roku odbyła się wspaniała uroczystość nadania szkole imienia z okazji 10-lecia istnienia nowej szkoły. Bohaterem szkoły został Tadeusz Kościuszko. Uroczystość, w której przygo-towanie wiele pracy włożył Komitet Rodzicielski, zaszczyciło swoją obecnością wiele osób.
W tym samym roku oddano do użytku centralne ogrzewanie oraz wymalowano szkołę, dzięki czemu warunki pracy znacznie się poprawiły.
      W kolejnych latach w szkole pojawiły się delegacje: radziecka i niemiecka. Obie delegacje pisały o dobrym wrażeniu, jakie wywarła na nich szkoła w Bielanach. Byli zachwyceni czystością, estetycznym wyglądem szkoły oraz kulturą nauczycieli i uczących się w szkole uczniów. Niemieccy pedagodzy pisali m.in.: "Nasza delegacja z Sprembergu NRD miała wielkie szczęście podczas odwiedzin przyjacielskich w PRL, odwiedzić Waszą piękną szkołę. Jesteśmy oczarowani Waszym serdecznym przyjęciem, chcielibyśmy podziękować tą drogą za wielkoduszną gościnę. (...) Zatrzymamy Was zawsze w dziękczynnych wspomnieniach."
      Rok 1973/74 okazał się rokiem trudnym ze względu na zwiększenie liczby oddziałów. W tym to bowiem roku do szkoły przybyli uczniowie z Łęk. Natomiast rok szkolny 1978/79 był pierwszym rokiem reformy szkolnej. Klasy pierwsze rozpoczynały naukę w 10-latce. W związku z tym zostały wprowadzone nowe programy i wymiary godzin. W roku 1980/81 filia Łęki stała się oddzielną szkołą. W tym samym roku zrezygnowano z 10-latek.
      Rok szkolny 1981/82 jak zwykle rozpoczął się 1 września. Sytuacja do 13 grudnia była szalenie napięta. Ciągłe strajki oraz coraz gorsza sytuacja gospodarcza utrudniały życie. 13 grudnia ogłoszony został stan wojenny. Rozpoczęto ferie zimowe, które trwały do 3 stycznia 1982 r. nie był to czas odpoczynku, ale czas nerwowych dni, gdyż wszyscy byli przejęci troską o przyszłość Ojczyzny. Nastąpiły zmiany w organizacji roku szkolnego. Zlikwidowano ferie zimowe w lutym, a rok szkolny przedłużono do 30 czerwca.
      W 1986 roku do dyspozycji uczniów oddano boisko asfaltowe i już w maju szkolna drużyna piłki nożnej wygrała zawody w rejonie Oświęcimia, a 1 czerwca zajęła 3 miejsce w województwie.
      W tym samym roku (15 czerwca) odbyły się uroczystości związane z 30-leciem budowy szkoły. Swoją obecnością zaszczycili wszystkich przedstawiciele władz administracyjno-oświatowych z Kęt.
      Nowym dyrektorem placówki w roku szkolnym 1986/87 została mgr Eleonora Iwanek, jednak po kilku latach zrezygnowała z pełnienia tej funkcji i do pracy na stanowisku dyrektora powróciła, w roku szkolnym 1990/91, Wanda Grzesło, która zawiesiła emeryturę.
      W roku szkolnym 1990/91 wydarzeniem dużej wagi był powrót nauki religii do szkół.
      Rok później Dyrektorka szkoły Wanda Grzesło zrezygnowała z pracy na tym stanowisku wracając na emeryturę. Konkurs na dyrektora szkoły wygrała mgr Małgorzata Kolasa.
      W październiku 1992 roku szkołę odwiedziła kolejna delegacja. W ramach współpracy z gminami w Holandii, szkołę odwiedziła holenderska delegacja, w skład której wchodzili także nauczyciele. Obserwowali oni warunki nauki w wiejskiej szkole.
      2 czerwca 1996 roku w Domu Kultury w Bielanach odbyły się uroczystości związane z 40-leciem budowy Szkoły Podstawowej i 30-leciem nadania jej imienia Tadeusza Kościuszki. W uroczystości wzięli udział licznie przybyli uczniowie, rodzice, nauczyciele, mieszkańcy Bielan oraz zaproszeni goście.
      9 stycznia 1997 r. szkołę odwiedził J. E. Ks. Biskup Ordynariusz Tadeusz Rakoczy.
     Rok szkolny 1998/99 to przede wszystkim ogromny remont (którego koszt wykonanych prac wyniósł ogółem ponad 114 tys. zł. Dzięki przeprowadzonym pracom, a zwłaszcza dociepleniu elewacji i remontowi zewnętrznemu, szkoła zyskała nowy wizerunek.
      Kolejne lata, to ciągły trud wkładany w pracę pedagogiczną i polepszanie bazy naukowej, co jest nagradzane sukcesami uczniów w wielu dyscyplinach różnorodnych konkursów i zawodów na każdym szczeblu.

  W 1999 roku wprowadzono w życie reformę oświaty powołując trzyletnie gimnazja dla młodzieży 13-16 lat. Na podstawie tych zmian w Bielanach stworzono gimnazjum. W 2000 roku dyrektorem gimnazjum została mgr Małgorzata Lis. Mgr Małgorzata Kolasa pełniła nadal funkcję dyrektora szkoły podstawowej.

  26 maja 2001 roku odbyły się uroczyste obchody 45-lecia szkoły i poświęcenie sztandaru. 21 marca 2003 r. szkołę odwiedził podczas Wizytacji Kanonicznej J.E. Ks. Biskup Janusz Zimniak.

  1 września 2006 roku powołano Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Bielanach w skład, którego weszły: Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki oraz Gimnazjum w Bielanach. Dyrektorem została mgr Małgorzata Lis.

  19 marca 2010 roku oddano do użytku nową salę gimnastyczną.

  1 września 2011 roku dyrektorem ZSG w Bielanach został mgr Dariusz Mędrzak.

   W październiku 2011 roku z udziałem Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej "Tęcza" w Bielanach udało się uporządkować tereny zielone wokół szkoły.

  W latach 2012-2013 z pomocą Rodziców została wymieniona stolarka drzwiowa do klas, wymalowano korytarze i sale lekcyjne w budynku szkoły. W lipcu 2012 r. oddano do użytku plac zabaw w ramach programu "Radosna szkoła".

  W latach 2013-2015 dzięki dalszym pracom remontowym położono wykładziny na schodach i korytarzach szkolnych, wykonano remont ogrodzenia od strony wschodniej oraz orynnowanie na części budynku szkoły.

  1 września 2014 r. w szkole wprowadzono dziennik elektroniczny, który zastąpił tradycyjne dzienniki lekcyjne.

  W roku 2014 i 2015 szkoła wraz z Radą Rodziców pozyskała finanse w ramach "Budżetu obywatelskiego" realizowanego na terenie Gminy Kęty, które zostały przeznaczone na: budowę stanowiska z bieżnią do skoku w dal, modernizację boiska szkolnego, opracowanie planu zagospodarowania terenów zielonych wokół szkoły oraz zakup stolików i krzeseł do sal lekcyjnych na łączną kwotę 80 tys. zł.

  14 maja 2016 roku odbył się uroczysty jubileusz 60-lecia Szkoły.  Odsłonięto  i poświęcono tablicę upamiętniającą wszystkich nauczycieli, którzy pracowali w tej placówce. Ks. Prałat Stanisław Czarnik, wieloletni proboszcz Parafii pw. Macieja Apostoła w Bielanach,  podczas uroczystej mszy wygłosił  kazanie,  przywołując wspomnienia związane z nauczycielami, którzy byli wieloletnimi pracownikami szkoły i  oddali serca jej uczniom, a także wspomniał o pierwszym patronie szkoły, św. Janie Kantym.

  22 czerwca 2017 roku podpisano umowę o wzajemnej współpracy pomiędzy Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja  w Krakowie a Zespołem Szkolno – Gimnazjalnym w Bielanach.
Na uroczystość z ramienia uczelni przybyli:dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. UR i prorektor ds. Dydaktycznych i Studenckich, prof. dr hab. inż. Kazimierz Wiech, mgr inż. Michał Szanduła – dyrektor Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego.

Urząd Gminy Kęty reprezentował: Burmistrz Gminy Kęty - dr inż. Krzysztof Jan Klęczar

Podpisania aktu dokonali: z ramienia uczelni – prof. dr hab. inż. Sylwester Tabor, z ramienia szkoły – dyrektor mgr Dariusz Mędrzak.


  1 września 2017 roku wprowadzono reformę oświaty, w ramach której zlikwidowano gimnazja i przywrócono 8 – letnią szkołę podstawową. Zmieniono więc nazwę szkoły na Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Bielanach.


  10 października 2017 roku  odbyła się uroczysta wizyta  Ks. Biskupa Romana Pindla.


  11 listopada  2018  uroczyście obchodzono 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.  Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, sprawowaną przez trzech kapłanów. Kazanie zostało wygłoszone wierszem (jedenastozgłoskowcem) specjalnie napisanym przez ks. wikariusza na tę wyjątkową rocznicę. Po Eucharystii wszyscy tłumnie udali się pod pomnik AK „Sosienki”, gdzie odbył się apel poległych z parafii Bielany oraz złożenie wiązanek patriotycznych. 

Następnie w uroczystym orszaku w świetle pochodni z orkiestrą i pocztami sztandarowymi uczestnicy tego wyjątkowego święta przeszli pod szkołę, gdzie dokonano odsłonięcia OBELISKU upamiętniającego setną rocznicę odzyskania wolności i suwerenności państwa polskiego. Posadzono również DĄB NIEPODLEGŁOŚCI, który będzie żywym znakiem naszej miłości ojczyzny dla kolejnych pokoleń. 


  1 marca 2020 roku dokonano modernizacji strony internetowej szkoły.


  W 2019 roku  wyremontowano  sanitariaty na I piętrze oraz wymieniono kaloryfery. Całość (70 tysięcy zł) sfinansowana została z Budżetu Gminy Kęty w ramach Planu Finansowego placówki.


  Od marca 2020 roku do 2021 roku trwała pandemia, w związku z tym z przerwami nauczyciele prowadzili lekcje zdalnie.


  W miesiącach letnich 2020 roku przeprowadzono prace remontowe, które objęły całkowitą modernizację toalet mieszczących się na parterze. Na ścianach i podłogach sanitariatów dla dziewcząt, chłopców i pracowników szkoły położono nową glazurę, zamontowano nowe kabiny i armaturę sanitarną. Całość (70 tysięcy zł) sfinansowana została z Budżetu Gminy Kęty w ramach Planu Finansowego placówki.


  19 października 2021 roku w Sanktuarium Chrystusa Cierpiącego w Bielanach miał miejsce wyjątkowy i podniosły koncert pieśni hymnicznych. 125 uczniów od klasy pierwszej do ósmej jednogłosowo, a capella wykonało „Hymn Państwowy”, „Gaude Mater Polonia” i „Boże, coś Polskę”. Wspólny śpiew odbył się w ramach IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół  Podstawowych pt. „DO HYMNU”.


   19 grudnia 2022 r. odbyło się uroczyste otwarcie wielofunkcyjnego boiska przy Szkole Podstawowej w Bielanach. Powstałe przy szkole boisko wielofunkcyjne składa się z boiska do piłki ręcznej, w obszarze którego znajdują się również: boisko do piłki siatkowej, koszykówki oraz boisko do tenisa ziemnego. Całość została odpowiednio wyposażona i zabezpieczona piłkochwytami. Wokół boiska powstały ciągi piesze z betonowej kostki brukowej, które uzupełnione zostały elementami małej infrastruktury: koszami i ławki.

Dopełnieniem całości są wydzielone tereny zielone. Wartość inwestycji zgodnie z kosztorysem wyniosła blisko 1,2 miliona złotych.  

  W maju 2023 roku w ramach Rządowego Programu „Laboratoria Przyszłości” wyposażono  nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 60 tys. zł. i została doposażona w nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne, potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności manualnych i technicznych, a także samodzielnego i krytycznego myślenia. Główny nacisk położono na rozwój kompetencji w szeroko rozumianej tematyce STEAM (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka, robotyka).

Zakupiony sprzęt:

1) Drukarka 3D + Pracownia Druku 3D SkriLab

2) Zestaw edukacyjny Arduino – programowanie układów elektronicznych

3) Stacja lutownicza HOT AIR z grotem

4) Aparat fotograficzny Sony ZV-1 do wideoblogów + Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery

5) Statyw do aparatu i kamery

6) Zestaw oświetleniowy: Lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką

7) Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini + Mikroport Saramonic Blink 500 B1

8) LEGO® Education SPIKE™ Essential - Zestaw LEGO® Education SPIKE™ Essential zachęca uczniów klas I–III szkół podstawowych

9) LEGO® Education SPIKE™ Prime - Zestaw LEGO® Education SPIKE™ Prime to narzędzie do nauki przedmiotów STEAM dla uczniów klas  4-8 szkoły podstawowej zestaw podstawowy

10) LEGO® Education SPIKE™ Prime - zestaw rozszerzający

11) LEGO® Education BricQ Motion Essential Set

12) LEGO® Education BricQ Motion Prime Set

13) Photon: Robotyka i Sztuczna Inteligencja - zestaw STANDARD

14) BeCreo - zestaw z mikrokontrolerem

15) Długopisy BANACH 3D16) Filament ABS+ - różne kolory